Výroba TER-KK-1995

Všetko sa začalo na jeseň roku 1995, kedy som sa konečne rozhodol, že si domov zadovážim nejakého hada, ale o tom som tu už písal. Slovom, išiel som do niečoho, o čom som v tej dobe nemal ani tušenia. V prvom rade som sa snažil vytvoriť také terárium, ktoré by vyhovovalo nielen hadovi, ale aby aj zapadlo do miestnosti, konkrétne do obývačky (podľa mňa najvhodnejšia miestnosť).


V stolárskej dielni som si narezal a opáskoval dosky z drevotriesky o rozmeroch:

 

2ks – boky – cca 60x50 cm

2ks – vrch a spodok – cca 80x50 cm

1ks – kryt osvetlenia cca 80x10 cm

...no a zo sololitu 1ks – chrbát – cca 80x60 cm

 Píšem preto, že približne (cca), lebo miery sa pohybovali na milimetre, keďže bolo nutné počítať aj s hrúbkou materiálu a teda 18mm.


Z narezaného materiálu som zoskrutkoval skrinku s celkovými rozmermi:

výška 60 cm

dĺžka 80 cm

hĺbka 50 cm

 ...na vrchnú dosku (z vnútra) som naskrutkoval približne 20 cm od zadnej steny dosku na zakrytie osvetlenia.


Z lesa som si ešte niekedy v lete priniesol domov konár z borovice, (najviac sa mi pozdávala kvôli rozvetveniu) ten som očistil od kôry a napevno naskrutkoval do skrinky – budúceho terária. Pri mojich potulkách lesom sa mi podarilo nájsť drevené huby, ktoré som po presušení naskrutkoval na strany terária. Tie mi vytvorili  miesta pre oddych.

 

 Nasledovalo vyrezanie otvoru do zadnej steny pre cirkuláciu vzduchu a prekrytie jemným pletivom. Ďalej priskrutkovanie plechu na hornú časť kvôli žiarovkám a ich teplote. Hneď na to umiestnenie dvoch objímok (pre 2 žiarovky, 60W, na hornej stene) a samozrejme vývod elektrického kábla cez zadnú stenu von. Na záver som na stenu pripevnil teplomer.


Pre dokončenie „prvého kroku“ nasledovalo namontovanie predného čela terária a závesov na dvierka. Ako čelo terária som spravil rám o výške 5cm, aby nedošlo k vytláčaniu piesku hadom z terária.

Na dvierka som použil nábytkové závesy na skla.


V drogérii som kúpil lepidlo, ktoré sa vtedy využívalo v kamenárstve na lepenie kameňov, pozostávalo zo samotného lepidla a kyseliny, ktoré lepidlo privádzala do natierateľnej podoby. V súčasnosti toto lepidlo nahradil „DUVILAX“.

Lepidlom som natrel zadnú stenu a kryciu dosku, na ktoré som následne na to vysypal dunajský štrk používaný v akvaristike. Nechal som to 12 hod. schnúť, potom som terárium prevrátil a vysypal von neprilepený štrk (kamienky). To isté som spravil s bokmi terária, v podstate som mal za tri dni steny oblepené kamienkami. Štvrtý deň som celé terárium zvnútra natrel priesvitným neškodným lakom, ktorý nielen dal lesk kamienkom, ale aj spevnil (prilepil) slabšie prilepené kamienky a celkovo oživil celé terárium. V poradí „druhý krok“ bol u konca.

Do závesov som namontoval sklá, na dno som vysypal cca 3cm jemného piesku, osadil umelé rastliny a terárium bolo už - už k použitiu.


Zo starého skla som narezal kusy pre zlepenie nádoby na vodu 30x15x10 cm. Tie som z vonkajšej strany natrel lepidlom a taktiež obsypal kamienkami, ktoré som samozrejme tiež prelakoval.

Celé terárium som nechal dva dni prevetrať na balkóne, a potom ho umiestnil do obývačky ako kus nábytku.

 

Od tej doby prešlo 14 rokov a terárium i napriek zmenám v zariadení obývačky stále slúži. Zmenami myslím farbu nábytku, pôvodne som mal čierny nábytok a teraz mám vo farbe „hrušky“. Celé terárium v podstate stačilo vsunúť do novej skrinky.



P.S.: Ospravedlňujem sa, že som musel ako fotodokumentáciu použiť fotografie zo súčasnej doby a pár náčrtov, ale v dobe kedy som robil terárium, nepočítal som s tým, že by sa mi  niekedy hodili fotografie spravené počas výroby.... nuž aspoň takto pre lepšie pochopenie ....